Emtec Movie Cube - S800H

Emtec logo aneb jak se dostat dovnitř tak aby to bolelo co nejmíň.

Pořídil jsem si tuhle kouzelnou krabičku v okamžiku kdy bylo jasné že příjem DVB-T zasáhne i náš kout republiky. Celkem jsem zvažoval co a jak a pokoušel jsem se udělat si aspoň nějaký průzkum toho co se v naší republice dá sehnat za zařízení nejen pro příjem tohoto vysílání ale tak aby to umělo aspoň trošičku víc než jen to. Jako první jsem zavrhl kombinaci záznamu na pevný disk a mechaniku DVD. Tohle spojení mě nepřipadne praktické a z pohledu servisáka je docela nešťastné. Je to dáno právě tím že je v přístroji integrovaná DVD mechanika. Neznamená to nic menšího než to že v okamžiku kdy ta odejde do věčných lovišť tak jde do opravy ne pouze ona ale celý přístroj a tím pádem končí sledování televize nebo to je potřeba řešit jiným aparátem a to je pak celkem jedno jestli je DVDčko součástí takového zařízení nebo ne. Volba byla jasná i z dalšího důvodu – cenová dostupnost. Velice zajímavé sousloví jenž ovšem docela jednoduše vyjadřuje stav kdy prostě člověk i kdyby sebe víc chtěl na drahý přístroj který je lepší, rychlejší, kvalitnější a čert ví jak ještě -ší nemá a v rodinném rozpočtu když ty peníze nejsou tak je tam těžko kdo vymyslí. Tudíž v cenové hladině normálního člověka sem zvolil právě tento přístroj. Není to špička ale je to docela rozumný kompromis.

Všechno je celkem v pohodě. I když musím přiznat že si nedokážu docela dobře představit jak nějaký normální nepoučený člověk upgraduje firmware bez čehož je v základu spousta funkcí naprosto nedoladěná. A to i za předpokladu že vždy někde v okolí má každý z nás někoho kdo se v tom vyzná. Ale protože to vztahuji na sebe tak bylo všechno v pohodě a nemám s tímhle aparátem nejmenší problém – tedy až na to že se v poslední době začal ozývat ventilátor. Celkem k vzteku když si vezmu že je to v podstatě jediná pohybující se součást zařízení. Pevný disk neberu protože to je kapitola sama o sobě a navíc jde velice jednoduše vyměnit za SSD disk a tím pádem pomíjí i točení-se pevného disku. Tak jsem se postupem času dopracoval do stavu kdy už mlácení do Emtecu nepomáhalo nebo jen na velice malou chvilku. Zpravidla to byla přesně ta doba kterou jsem potřeboval na to abych se znova usadil do sedačky a vydechl. Murphy – co dodat.

Takže jsem v situaci kdy musím dovnitř, protože samozřejmě toto všechno se stalo v okamžiku kdy prošla záruka a já nehodlám platit obrovskou sumu za to že se někdo označen jako značkový servis podívá dovnitř a během pár minut vymění ventilátor. Ekonomickou situací dotlačen do stavu kdy si holt musím pomoct sám jsem se jal dotazovat strejdu Googla jestli náhodou už někdo něco takového neřešil a tudíž jestli už někde nejsou aspoň fotky toho jak se propracovat dovnitř a na co si hlavně dát pozor. Kupodivu i při hloubce a šířce a vůbec všemu co internet představuje jsem se nikde nedopátral toho jak se dostat v pohodě a klidu dovnitř.

Inu což. Pudu na to v klidu s dostatkem času a to by v tom byl čert aby to nějak nevyšlo. Skoro to klaplo tak jak jsem si to namyslel!

Emtec Cube

Obr. S800h-vertical.png

 

První ze všeho jsem začal studovat zadní stranu přístroje, protože na ní jsou vidět šroubky. A kde jsou šroubky tam jdou ty šroubky povolit a tím pádem se lze někam dostat. Toť základní předpoklad. Ten je správný ovšem má svoje limity na které jsem narazil právě zde.

Zadek

Obr. Emtec_0306.png

 

Začal jsem tím že jsem si pořádně prostudoval zadní stranu přístroje která je plně osazená konektory pro různé vstupy a výstupy a rozhraní. Předpokládal jsem že mezi nima musí zákonitě být aspoň několik šroubků které drží desku s elektronikou k šasi. Šroubků je tam požehnaně, ale jen pár z nich má význam pro demontáž krytu. Těch šroubků je celkem šest a jsou vyznačeny na obrázku. Těch ostatních netřeba si všímat. Jsou to pouze šroubky které drží konektory tak aby na ně byl dobrý přístup a ať neuhýbají dovnitř přístroje když se do nich pokouší uživatel připojit periferie.

Opravdovej zadek

EmtecBack_640x192.png

 

V tomto okamžiku jsem si stále nebyl jistý tím jestli jsem povolil ty správné šroubky a jestli tohle bude stačit. Samozřejmě nestačí a já se jen bál že bude potřeba někde vyhnout plast tak aby vyskočilo někde nějaké očko. Pokračoval jsem ve studování obalu a zaujalo mě zjevné přerušení plastů krytu v horní části. Velice zvláštní a tak jsem zkusil – ne páčení ještě ne – jen prostě prsty zabrat ve směru zepředu dozadu (při bližším pohledu to bylo nasnadě kterým směrem) a po nějaké chvilce plast uhnul. Kupodivu nic neprasklo a já se koukal na nějaký plech divného tvaru.

Zajištění disku

Obr. Emtec_0314.png

 

Tento plech slouží jako zajištění (aretace) vloženého pevného disku a zároveň uzavírá stínění kolem vloženého disku. Plech jde vyjmout stejným způsobem jako plast co ho zakrýval. A to tak že se jemně potlačí zepředu dozadu, je to jen pár milimetrů ale pak jde lehce vyjmout a pod ním se ukáže vrchní strana vloženého pevného disku.

Důležité na celé této operaci je malilinkatý šroubeček který se krčí v přední části spojnice černého a bílého plastu.

Šroubeček

Obr. Emtec_0308.png

 

Na obrázku je vyznačen. Je důležité ho vyjmout, protože už z logického hlediska spojuje obě části plastů k sobě což při pokusu rozebrat přístroj docela vadí. Je to jediný takto maličký šroubek v celém aparátu. Ovšem tímto krokem jsem skončil ve slepé uličce, protože už jsem neměl jaký šroubek povolit a další plast už nevykazoval známky toho že by měl jít lehce rozebrat. Zkušenost a praxe mě přikazovala postupovat pomalu a v klidu vážit každý další krok protože bude opravdu důležitý. Nakonec, bohužel, vyhrál velký plochý šroubovák! Nedaje na svůj instinkt jsem ho zabořil do plastů (nutno dodat že aspoň ze spodní strany) a jal se zkoušet jestli některý z krytů někde neuhne. Uhnul. Bohužel.

Očka

Obr. Emtec_0303.png

Stopy šroubováku

Obr. Emtec_0304.png

 

Přiložené obrázky jsou, myslím, víc než názorné. Nakonec než mě došlo jaký princip použil výrobce na sestavení odlupal jsem většinu ze spodních oček pro zajištění krytů. Naštěstí jsem se zastavil a koukal na ta očka a přemýšlel jak to asi myslel ten kdo to vymýšlel? Je jasné že servis musí být schopen to otevřít aniž by se ozývalo to co mě (praskání plastových oček). Všiml jsem si že plast na očku není rovnoměrně a že na jedné straně v podstatě zcela schází. No a pak už to dávalo smysl a bylo jasné jak z toho. Celý býlí plast se dá sejmout tak že, po uvolnění patřičných šroubků, se posune pouze pomocí rukou zezadu dopředu tak až ho lze v klidu a bez nátlaku sundat a pod ním se ukáže ochranný plech elektroniky. Následující sled fotografií ukazuje postupne ve čtyřech krocích jak vypadá sundání tohoto krytu a elektronika pod ním.

Zadek znova

Obr. Emtec_0306.png

Poslední šroubky

Obr. Emtec_0305.png

 

Na tomto obrázku jsou vidět dva poslední šroubky které brání v tom dostat se k elektronice a tím pádem i ke zrádnému ventilátoru!

Odkrytí

Obr. Emtec_0310.png

Elektronika poprvé

Obr. Emtec_0309.png

 

Jen pro doplnění a úplnost tady ještě ukážu fotku televizního modulu dvb-t kterýžto se vyjme ještě před vyšroubováním posledních dvou šroubků! Ale jak píšu je to spíš taková zajímavost, protože by to šlo i bez demontáže této části. Ale jsem radši když je ve hře spíš méně částí než více a tak i když to nebylo nezbytně nutné jsem radši tento modul vyjmul a pak zase vrátil. Pro klid duše.

 

Na posledním obrázku je nejprve detail na to kolik a jakých šroubků je potřeba vyjmout. A taková ukázka kolik by jich mělo být, to pro případ že někomu zůstane na stole víc – tudíž bude vědět že je něco jinak. A poslední snímek je celkový pohled na desku elektroniky s odpojeným dvb-t modulem a odpojeným ventilátorem. Mimochodem jde o ventilátorek s vnější hranou 3cm.

Šroubky

Obr. Emtec_0312.png

Elektronika podruhé

Obr. Emtec_0311.png

 

Co říct na závěr. Hmm. I když už jsem nějaká ta zařízení rozdělával vždy mě něco dostane. Ať už to jsou skryté plastové pacičky nebo zvláštní způsob zasazení některých plastových krytů navzájem do sebe. Ale stejně tak jako všechno v životě i člověk se, ač mnohokrát nechtěně, stále něčemu učí a pořád shromažďuje zkušenosti. I když jsem dneska neuspěl na sto procent (počet ulámaných nožiček je toho jasným důkazem) i tak jsem pořád o stovky procent lepší než když jsem rozdělával svoje první zařízení. Jen tak mimochodem nebylo to nic takového jako je toto, ale co si vzpomínám tak tu hračku, nebo spíš zbytky po mé snaze o rozdělání, ještě stále někde jsou u rodičů chované. Zjednodušeně řečeno kdybych tohle dělal před deseti lety tak vezmu flexu a prostě to rozjedu jako konzervu sardinek s tím že se to pak nějak izolepou zase dá dokupy!!!

Inu tak, operace dopadla dobře, pacient si zatím jen vrká a já mám nějaký čas sehnat druhý ventilátor a navíc když ho budu měnit už na to budu potřebovat jen šroubovák a pár minut času. A vvvotom to je že?