Programy

Občas se stane že se mě někdo zeptá jaký program používám na to či ono a nebo jaký program bych doporučil. Tak jsem si řekl že sem sepíšu programy, které osobně používám a jsou to všechno multiplatformní a volně šířené programy s jednoduchou popiskou a odkazy ke stažení. Nebudu to nijak třídit do kategorií a řadit. Prostě jak mě napadne přidat další program jen ho sem přidám.

audacity  AUDACITY

 down-win

 

- tento program jsem se naučil používat taky z části. Občas potřebuji nějakou muziku nebo zvuk zkrátit nebo z něho vyříznout nějakou část a uložit ji jako nový zvuk. Jsou to jen základní činnosti, ale na tomto programu je skvělé že ho nemusím používat dnes a denně abych si vzpoměl jak na to když je to potřeba. Samozřejmě zvládá mnohonásobně víc činností a efektů a vůbec všeho co vůbec netuším k čemu by to mohlo být dobré. Ovšem to je spíš pro muzikanty kteří vědí co s tím a jak to všechno správně využít. Jak jsem řekl, pro začátečníka co si potřebuje jen zkrátit audio soubor nebo si s ním jinak pohrát je to ideální řešení.

cherrytree  CHERRYTREE

 down-win

 

- na tento program už jsem si recenzičku napsal. Ale pro shrnutí. Potřeboval jsem jednoduchý program, samozřejmě multiplatformní, pomocí kterého bych si mohl třídit a organizovat poznámky k všemu co bych mohl v budoucnu potřebovat. A nejen poznámky, návody a postupy. K jednotlivým poznámkám musí být možnost si ukládat jako přílohy i soubory. To vše splňuje program v míře dostatečné já ovšem potřeboval abych si mohl k poznámce přiložit soubor s mnohem větší velikostí než jakou má program nastaveno standardně. Naštěstí autor programu pomohl a úpravu mám popsanou ve svém článku. Potřebujete-li spravovat poznámky, návody, postupy a pod. je toto ten správný program.

freecad  FREECAD

 down-win

 

- čas od času se stane že se porouchá nějaký přístroj a součástka by šla i vyrobit. Problém je v tom že je celkem složité ji popsat případně nakreslit - většinou nedávám takovou věc z ruky protože se hodně krát stalo že ji dotyčný založil a já byl nahraný :( takže zbývá vytvořit technický výkres nebo přímo 3D model. Technický výkres je dobrá věc ale málo kdo ho umí nakreslit a ještě míň lidí v něm pak umí číst. Takže 3D model. No a ve FreeCAD-u jsem dokázal nakreslit celkem složitý model celkem malé součástky i já kterýžto nemám v 3D modelování naprosto žádnou praxi. Opravdu nelze jinak než doporučit ;)

libreoffice  LIBREOFFICE 

down-win

down-win 

 

- někdo nemá tolik peněz aby mohl koupit placený balík kancelářských programů :( navíc platit za to abych si jednou za měsíc napsal krátký text a nebo vytvořil nějakou tabulku nebo prezentaci nepovažuji za správné zvlášť když je k dispozici svobodný kancelářský balík který je tedy zdarma k využití pro všechny a na všech operačních systémech. Osobně LibreOffice používám a jsem s ním naprosto a plně spokojen. Takže pokud nevyužíváte nějaké speciální funkce a makra doporučuji rozhodně neplatit zbytečně přemrštěnou cenu Office balík a radši si nainstalovat tento volně šířený.

thunderbird  THUNDERBIRD

 down-win

 

- jednoduše řečeno - poštovní klient - ale on tento program toho umožňuje mnohem víc. Já osobně ho používám hlavně pro správu a zálohování svojí mailové korespondence a přes propojený kalndář (například od Google) si plánuji do kalendáře akce které se potom synchronizují například do mobilu abych měl tyto informace vždy u sebe. Jsem s ním naprosto spokojen.

obs  OBS

 down-win

 

- v podstatě skoro pořád v práci i doma řeším situaci kdy potřebuji nahrát do video souboru to co se děje na pracovní ploše počítače nebo v okně nějakého konkrétního programu. Není lehké sehnat někde program který takové grabování dokáže a dokonce dokáže výsledné video uložit i do formátu který je potom přehratelný i na jiných počítačích a operačních systémech! Program OBS který jsem objevil teprve nedávno toto vše splňuje měrou vrchovatou a kromě open-source a multiplatformovosti dokáže video ukládat do takového formátu aby s ním bylo možno i dál pracovat v jakémkoliv systému. Spousta možností, opravdu skvělý program.

openshot  OPENSHOT

 down-win

 

- na tento program jsem narazil sice teprve nedávno, ale už jsem si na jeho prostředí a možnosti tak zvykl že si snad ani nedovedu představit že bych použil nějaký jiný program na zpracování vionahrávek. Případně samozřejmě třeba i na tvorbu jednoduchých videí poskládaných s fotografií které jsou podkresleny hudbou (například). Tak jako v ostatních případech mohu jen doporučit a to opět i pro začátečníky!

sweethome3d  SWEETHOME 3D

 down-win

 

- občas se stane že je potřeba si vizualizovat nějakou místnost nebo dokonce celý dům, byt apod.. Jednou jsem to zkoušel a použil jsem právě tento program. Chvilku jsem sním zápasil, ale nakonec se ukázalo že je dostatečně intuitivní i pro laika jako jsem já a výsledný plánek - model celého objektu včetně vybavení místností odpovídá skutečnosti. Program umožňuje i vytvoření například videa z virtuální procházky objektem u kterého lze nastavovat kameru, úhel záběru a spoustu dalších možností díky který je potom výsledek opravdu úžasný.

gimp  GIMP

 down-win

 

- program který používám na práci s obrázky. Já rozhodně nevyužívám celý jeho potenciál, ale jen pár základních činností. Je jasné že asi někde existuje jiný program který by to co potřebuji mohl dělat stejně tak dobře, ale kdysy dávno jsem si na Gimp zvykl a už jej prostě automaticky používám i na takové samozřejmosti jako je změna velikosti obrázku, vyříznutí části obrázku a následné uložení této části jako nového obrázku a podobně. Našlo by se toho rozhodně víc, ale jednoduše doporučuji Gimp i začátečníkům! Je to rozhodně dobrá volba.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 



 

Publikováno September 18th, 2022