Články co jsem si sám napsal...

Linux MINT xx - Pracovní plocha, Menu

V tomto dnešním článku se pokusím popsat co možná nejstručněji dvě hlavní a nejpoužívanější části systému Linux. Je to Pracovní plocha a nabídka Menu. S těmito dvěma pojmy se v Linuxu se tká uživatel v podstatě v každé distribuci. Možná že nabídka Menu nebo tam kde je u této distribuce a možná se bude jmenovat trochu jinak, ALE a to je důležité, bude obsahovat stejné nebo hodně podobné položky které budou vykonávat stejnou práci stejně tak jak je napsáno v tomto mém článku. Pokouším se být co možná nejstručnější a nepoužívat složité výrazy, aby se celý Linux co nejvíc přiblížil vnímání obyčejného Franty uživatele. Pokud jsem se někde“zakecal“ a jsem moc složitý prosím upozorněte mě rád se na to podívám a případně to dám do pořádku. Tolik ke stručnému úvodu a tady už máte můj článek....

Pracovní plocha

Stejně tak jako každý operační systém i Linux má pracovní plochu. Na následujícím obrázku je zobrazena pracovní plocha hned po ukončení instalace a po-instalačním restartu. Uprostřed monitoru je nabídkové okno které nabízí dostupné informace k tomu jaké možnosti poskytuje Linux Mint.

lm-desktop-01

Obr. uvitaci-obrazovka.png

Je samozřejmě na každém uživateli jak s touto nabídkou naloží. To nejjednodušší co se s ní dá udělat je zrušit zatržítko v pravém dolním rohu a zavřít kliknutím na tlačítko „Zavřít“. Zrušením zatržítka se zajistí že se po dalším restartu už nabídka nezobrazí a rovnou tak naběhne pracovní plocha připravená k využití.

 

Už na první pohled je jasné že pracovní plocha, její rozmístění a panely a ikonky programů jsou v podstatě stejné jako je tomu u konkurence – z toho vyplývá že i použití bude totožné. Platí zde stejné zásady. Jako například :

- dvojklik spouští program nebo otevře složku.

- v nabídce programů (MENU) stačí na spuštění programu pouze jedno kliknutí.

- pravé myšítko na složce nebo programu vyvolává stejné základní příkazy jako jsou Kopírovat, Vyjmout, Vložit, Odstranit, apod.......

 

Ono je toho mnohem víc a já to všechno asi nepostihnu, ale potřeba je vědět že prostředí není nijak cizí a ani agresivní v tom smyslu že by od uživatele vyžadovalo nějakou extrémní změnu pracovních návyků nebo naučení se kompletně nových všech postupů !

 

Taky bych rád uvedl pro potřeby těchto mých článků jednu věc co mě leží v žaludku už nějakou dobu. Z mě naprosto neznámého důvodu nějaký překladatel pro Microsoft (asi po čerstvé sklizni trávy a pořádném jointu) přeložil anglické slovo Folder jako Adresář :( to je zdrcující a ještě horší na tom je že se tohohle nesmyslu chytl kde kdo – rádoby redaktoři a odborníci na počítače – a šíří tenhle blud dál a dál. Takže pro mě NE jednou provždy Folder = SLOŽKA – je to tak, velice prosté a jednoduché, každý slušný slovník to tak uvádí a já nevidím jediný důvod proč pokračovat v šíření nesmyslu. Tudíž v počítači jsou soubory a tyto mohou být ve složkách ! Adresář mám na stole a mám v něm adresy (jak divné že) přátel, rodiny a blízkých lidí a pokud jde o adresář v počítači také ho používám ale je součástí programu na práci s poštou.

Nabídka Menu (Start)

lm-desktop-02

Obr. start.png

Možná i ze zvyku ale prostě je to už tak hledám vždy hlavní nabídku programů a přístup do nastavení a podobné pomůcky v levém spodním rohu monitoru. V grafickému prostředí MATE je zde také klasicky zpracovaná nabídka, avšak se specifickými možnostmi !

Nabídka sama o sobě je na stejném místě jako u konkurence ovšem její možnosti a služby jsou mnohem větší a i samotné rozvržení je pro mě mnohem přijatelnější než to které znám například z prostředí Windows.

lm-desktop-03

Obr. start-oblibene.png

Na tomto obrázku jsem vyznačil oblast kde jsou umístěny takzvané „oblíbené programy“. Možná to pojmenování nebo jeho výklad mylně naznačuje že se jedná o nějakou vyjmutou skupinu programů které někdo někde určil a tím to hasne. Opak je pravdou. Ve vyznačené oblasti je možno si dle libosti naskládat a vybrat tolik a takových programů kolik jen bude každý uživatel chtít. Vše funguje velice jednoduše. Pokud chci odejmout program z této nabídky jednoduše na něho najedu šipkou kurzoru a kliknu pravým myšítkem, z nabídky co se zobrazí vyberu „Odstranit z oblíbených“ a je hotovo. Program zmizí. Není to o všem tak že by se odinstaloval nebo byl nějak smazán to nikoliv jen prostě nebude figurovat v oblíbených. Na jeho uvolněné místo lze vybrat libovolný jiný program ze všech ostatních nainstalovaných v systému. Stačí kliknout vpravo nahoře v rohu na tlačítko „Všechny aplikace“ a tam si najít patřičný program. Potom jednoduše na něho najet kurzorem myší a kliknout opět pravým myšítkem a z nabídky která se zobrazí vybrat „Zobrazit v oblíbených“. Zástupce programu se okamžitě zobrazí v hlavní nabídce mezi oblíbenými. Pokud by bylo potřeba ho posunout v této nabídce na jiné umístění, samozřejmě jen opticky v rámci místa jak je vyznačeno na obrázku, stačí jednoduše najet myší, kliknout levým tlačítkem a za neustálého držení přesunout v nabídce kam je libo !

 

Na tomto obrázku je zobrazena nabídka všech aplikací – po kliknutí na patřičné tlačítko v základní nabídce.

lm-desktop-04

Obr. start-aplikace.png

Vzhledem k tomu že se celý systém skvěle přeložen do naší rodné řeči v podstatě ani netřeba jakkoliv dál popisovat věci které jsou zřejmé z obrázku. Ale pro klid duše přidám jen několik málo vět na vysvětlenou toho co je zde prezentováno.

„Všechny aplikace“ otevře nabídku ve které jsou přehledně řazeny do patřičných skupin všechny nainstalované programy. Každý program který je nainstalovaný v systému má ihned po dokončení instalace zástupce v této nabídce. Jak je na obrázku vidět je možno buď procházet všechny programy tak jak jsou v systému „Vše“ nebo si procházení ulehčit tím že si projdu jen konkrétní skupinu jako například „Grafika“ apod.... A potom je úplně dole ještě možnost že znám název programu ale nevím kde ho hned hledat a nebo se mě hledat prostě nechce a tak jeho jméno nebo jen část napíšu do políčka „Hledat:“ a vše co odpovídá mnou zadanému řetězci bude okamžitě vyhledáno a zobrazeno nad políčkem pro vyhledávání.

 

V rámci tohoto článku se pokusím nějak pokud možno hodně stručně popsat jednotlivé položky nabídky MENU. Přesněji její levou část, vedle oblíbených. Tato je ještě rozdělena na dvě části kde nahoře je část nadepsaná jako Místa a pod ní je část nadepsaná Systém.

 

MÍSTA

Počítač

- po kliknutí na tuto položku se na pracovní ploše otevře okno které prezentuje počítač a to tak že zobrazí složky a mechaniky které se v konkrétním počítači nacházejí.

lm-desktop-05

Obr. pocitac.png

Za tisíc slov nejlépe použít jeden obrázek. Z přiloženého obrázku je patrné o co jde. Počítač ze kterého jsem dělal tento obrázek v sobě má CD-ROM mechaniku, mechaniku pro diskety, čtyři čtečky paměťových karet a dva pevné disky.

Ještě bych sem snad mohl vsunout takovou drobnost která ovšem v konečném důsledku může zachránit nejedna data z přenosných usb flash pamětí.

lm-desktop-06

Obr. odpojeni-disku.png

Jde o to že když uživatel připojí usb flash disk do počítače tento otevře a zobrazí zcela logicky obsah tohoto disku v otevřeném okně na pracovní ploše. Ale to co už málo lidí by vědělo nebo dokonce praktikovalo je – že pokud ukončí práci s takovým diskem (ono to v konečném důsledku platí pro všechny disky) pro jeho správné odebrání ze systému je potřeba na něm kliknout pravým myšítkem a z nabídky která se zobrazí je potřeba vybrat „Vysunout“ (nebo se tam taky může zobrazit „Odebrat“). Po tomto systém dokončí případný zápis informací na médium a vše korektně ukončí tak aby flash paměť nebo externí disk nebo jiný disk nedošel úhony a mohl být v pořádku dál využíván.

 

Domovská složka

- ve struktuře linuxu je to zařízeno tak že všechny informace o programech které uživatel využívá a všechny dokumenty a další data jsou uložena v jedné složce (/home/uživatelovo-jméno) a jediný kdo do této složky má přístup je právě jen onen uživatel.

lm-desktop-07

Obr. home-oai.png

Opět bych asi jen podotknul že z obrázku je patrné vše důležité. Jen možná několik postřehů pro doplnění informací. Složky v levém sloupci a složky které jsou na ploše okna jsou totožné a směřují na ta sama místa. Taky je nutno upozornit že „Domovská složka“ (v levém sloupci je to domeček u kterého je uživatelovo jméno) a „Pracovní plocha“ NENÍ to samo! Jde o dvě různá místa v rámci složky uživatele. Zmiňuji to jen proto aby se pak někdo nedivil až si nakopíruje nějaký soubor do domovské složky a ono se mu to nezobrazí na pracovní ploše!!! Stejně tak „Systém souborů“ je úplně něco jiného – u této složky dávám nejvyšší varování !!!! moc pozor, a vůbec bych tuto složku jako obyčejný uživatel ignoroval a nechal ji jak je! Pokud se totiž k počítači přihlašuje uživatel uživatelským jménem které použil v průběhu instalace má tím pádem nejvyšší práva v systému a případným ukliknutím může napáchat obrovské škody – tedy co se systému týče. Jediný efekt by to mělo v tom že by pak musel instalaci absolvovat znova :)

 

Síť

- v podstatě síťové okolí, zajímavé pro někoho kdo doma sdílí svoje dokumenty, fotky a jiné soubory s ostatními a chtěl by v rámci například domácí sítě někomu poslat nějaký soubor nebo ho někam nakopírovat.

 

Plocha

- otevře okno přímo ve složce „Pracovní plocha“

 

Koš

- no, nic moc co napsat, jednoduše otevře koš a zobrazí jeho obsah.

(jednu drobnou vychytávku, pokud někdo chce mít koš na pracovní ploše, třeba ze zvyku, potom stačí následující: Menu/Ovládací centrum/Nastavení plochy a zatržítko na Koš)

 

SYSTÉM

 

Správce softwaru

- zajímavým a jednoduchým způsobem by se tato položka dala přirovnat k Přidat/Odebrat programy jak je v systému Windows (slouží ale v podstatě jen a pouze k odebírání programů ze systému! a to je moc důležité říct!), OVŠEM a to je nutné napsat velkými písmeny, v tomto případě jde o mnohem komplexnější a víc propracovaný nástroj.

lm-desktop-spr-soft

lm-desktop-opera-before

Obr. spravce-softwaru.png, spravce-softwaru-opera-before-install.png

Jak je z obrázku patrné slouží správce programu k vyhledání a nainstalování / odinstalování programů pro systém Linux. Programy jsou členěny do patřičných skupin a u každého je jednoduché shrnutí toho co dělá a jeho nejdůležitějších vlastností.

Pro jednoduchou ukázku poslouží prohlížeč webových stránek Opera. Jak je patrné z obrázku je prohlížeč Opera ve skupině Internet (šlo by ho vyspecifikovat až do podskupiny Web). V okamžiku zachycení obrázku nebyl prohlížeč ještě nainstalován (není u něho zelené zatržítko jako u Firefoxe který je hned nad ním). Dvojklikem na řádku Opery se otevře okno samotného programu.

lm-desktop-opera-install

lm-desktop-opera-unistall

Obr. spravce-softwaru-opera-install.png, spravce-softwaru-opera-unistall.png

Na prvním obrázku je stránka podrobností programu. V horní části je tlačítko pro možnost instalace programu do systému. Pod ním je jednoduchý popis toho k čemu program je a pokud je k dispozici obrázek náhledu spuštěného programu tak se tento zobrazuje právě zde (viz druhý obrázek). Níž je potom hodnocení uživatelů a případně informace o tom které další balíčky v systému ovlivňuje.

Na druhém obrázku je zachycena situace po nainstalování programu do systému. Tlačítko Nainstalovat se změnilo na Odstranit. A toto je ta nejdůležitější vlastnost tohoto správce programů. Netřeba pracně vyhledávat programy po internetu. Vše je tady na jednom místě a uživatel může v klidu procházet seznamy a sám si říct jaký další program vyzkouší nebo začne používat. Prostě skvělé :)

 

Správce balíčků

- tato volba je určena pro pokročilé nebo správce a nebo lidi kteří už nějakou dobu systém Linux používají a vědí co to je balíček a jak je v Linuxu definován program. Zatím bych to nechal. Pro základní práci systém už po instalaci obsahuje vše co je potřeba a pokud někdo má nutkání použít nebo vyzkoušet něco jiného tak si může pomoct Správcem softwaru.

 

Ovládací centrum

- je ekvivalent Ovládacích panelů v systému Windows, je zde vše potřebné k nastavení chování částí systému.

lm-desktop-ovladaci-centrum

Obr. ovladaci-centrum.png

Tato možnost vydá na samostatný článek protože určitě bude hodně položek chtít stručně popsat k čemu jsou a co se díky nim vlastně v systému nechá nastavit.

 

Terminál

- velice mocný nástroj rukou toho kdo ho umí používat, stručněji – pro normálního uživatele naprosto nezajímavá věc která je tam jen pro toho pána co se mě na ten systém sem tam přijde podívat a u kafíčka pokecat ;)

 

Zamknout obrazovku

- taková zkratka jak zamknout obrazovku monitoru když musím pryč a nechci aby mě někdo pročítal co všechno mám v počítači, osobně radši používám trojhmat : CTRL+ALT+L – je to o moc rychlejší

 

Odhlásit se

- pokud počítač používá víc uživatelů a tito se u něho střídají je nejlepší možnost každému zřídit uživatelské konto a rozhodně je nechat ať se odhlašují a každý má svoji domovskou složku.

 

Ukončit

- Vypnout, Restartovat …... základní a nejdůležitější možnosti poskytované tímto tlačítkem.

 

Asi by to mohlo pro tentokrát stačit. V dalším článku se asi podívám na položky které jsou v Ovládacím centru. Opět zkusím pokud možno stručně rozepsat co dělají a o co se starají tak aby to bylo co nejsrozumitelnější.

<< Zpět na předchozí stránku

Publikováno May 7th, 2018