Články co jsem si sám napsal...

Self-Image aneb jak klonovat disk bit-to-bit

Pro svůj vůbec první popis jsem si vybral program SelfImage. Důvodem je něco jako vděčnost, protože když jsem byl v úzkých při havárii mého prvního externího disku a snažil jsem se zachránit co se dá s hrůzou jsem zjistil že není možno najít program který by byl schopen udělat prostou kopii disku bit po bitu. Vyzkoušel jsem několik programů renomovaných firem a bohužel to bylo jen zklamání. Problémem bylo že systém který jsem potřeboval naklonovat na nový disk začínal opravdu už od prvního bitu harddisku. Nakonec jsem, už ani nevím kde, našel program SelfImage a vyzkoušel jsem ho. No, jak jsem napsal, zachránil mě. Pokusím se stručně popsat ovládání tohoto programu a jak jej použít k případnému klonování disků.

Hned na začátku musím napsat upozornění!

Pokud nezvládáte alespoň základy anglického jazyka je sebelepší příručka prd platná a riskujete ztrátu všech dat na disku na kterém to budete zkoušet!

Další věcí kterou musím zmínit je fakt, že pokud vládnete anglickému jazyku nic jako tento popis nepotřebujete. Použití programu včetně kopií obrazovek je velice dobře popsáno v nápovědě programu.

Tak. A pro zbytek světa a případného odvážlivce se pokusím alespoň trochu popsat použití programu a jeho funkce.

self-image-01

SelfImage start

Po spuštění programu se na monitoru ukáže toto okno. Je to okamžik kdy si program ošahává všechny mechaniky které jsou v počítači připojené.

Hlavní a v podstatě jediné okno programu je přehledně rozdělené do několika částí podle toho jakou činnost reprezentují. Ale začnu popisem nabídek File, Edit a Help.

File
Tato nabídka obsahuje pouze dvě položky a to Start a Exit z nichž nepotřebuje vysvětlovat žádná a pokud se někomu zdá že ano tak opakuji – dál se rozhodně nepouštějte!!!
Edit
Tato nabídka obsahuje dvě položky Refresh Drive Lists a Preferences. Ty už přeci jen za zmínku stojí a letmý popis se může shodnout.
Refresh Drive Lists – téhle položce bych se normálně ani nevěnoval, ale existují situace kdy je potřeba upozornit že tato volba existuje. Samozřejmě jde o používání USB připojitelných externích disků. Takový disk se totiž neukáže v seznamu nabízených disků pro zálohování nebo ukládání záloh pokud je připojen až po spuštění programu a tudíž ho nezachytí úvodní Enumerating Drives.
Preferences – tak tady je to krapet složitější, i když …… v podstatě by se to celé dalo zjednodušit do jednoduchého „pokud si nejste jist k čemu ta položka slouží neměňte její nastavení“. Ovšem sliboval jsem popis programu tak ty jednotlivý ouška vezmu překladatelsky:

General /

Notify when new version is released – upozornit na novou verzi.

Save window positions – uložit pozici okna programu na monitoru.

Do not warn when writing to a partition – neupozorňovat při zápisu na disk.

Read /

Automatically skip a partition’s free space – automaticky přeskočit volné místo na disku, celkem důležitá volba, hlavně z důvodu velikosti výsledného obrazu kopie disku.

NBD / (Network Block Device)

tak s touhle volbou moc nenapřekládám, protože jsem ji zatím nikdy nevyužil, prostě všechno na této záložce jsem ponechal tak jak bylo po instalaci a tím jsem skončil.

Compression /

volba týkající se nastavení komprese pro různé úrovně které se vybírají v hlavním okně programu. Osobně jsem to pojal stejně jako v předchozím případě – prostě jsem nechal hodnoty tak jak jsou po instalaci a všechno funguje v pohodě. Navíc! Pokud by někdo měl zájem o víc podrobností stačí v každém okamžiku kliknout na ikonku knížky v pravém spodním rohu okna a okamžitě naskočí nápověda k příslušnému oknu z kterého byla spuštěna.

Help

Vzhledem k tomu že všechny položky v této nabídce vyžadují znalost angličtiny nebudu se rozepisovat. Snad jen upozorním že pro správnou manipulaci s tímto programem je opravdu alespoň základní znalost angličtiny skoro bych řekl podmínkou. Na oplátku je zde ovšem studna opravdu důležitých informací o použití programu.

Hlavní okno programu

self-image-02

SelfImage hlavní okno

Input

File – soubor – použití při obnově disku ze zálohy

Drive – mechanika – použití při ukládání obrazu disku do zálohy

NBD – možnost uložit nebo obnovit kopii disku z nebo na síťový disk

Input Location: – v tomto okně se zobrazí cesta k souboru nebo disku, který bude sloužit buď k zálohování nebo k obnově. Autor použil velice zajímavým způsobem zápis cesty v Linuxovém formátu (\Device\Harddisk0\Partition1 –> \Zařízení\Prvnípevnýdisk\Prvníoddíl) který ovšem pro uživatele operačního systému Windows musel doplnit o zápis známý z tohoto systému ( C:\ )

Input Size: – toto je informativní část kde program sám vypočítá a zobrazí výslednou velikost zálohovaného disku.

Processing

None – nic, bez komprese, osobně netuším kdo by si dělal zálohu do souboru a to bez komprese!!!

Decompress Source – tak tohle už je o moc víc použitelná možnost, doslovně to překládat nebudu akorát upozorním že v dalším odstavci kde budu popisovat zálohu a obnovu se tato volba vyskytne.

Compress Image – samozřejmě je zde myšleno komprimování obrazu disku nikoliv kresleného obrázku. A k této volbě se přímo vztahuje doplňková tabulka, která je napravo od ní a obsahuje tři zaklikávací políčka:

gzip (fast) – typ komprese gzip a doložka (fast) označuje že komprimuje v nízkém komprimačním poměru a tudíž je sice rychlejší, ale je taky větší pokud jde o objem obsazeného diskového prostoru.

gzip (best) – opět typ komprese gzip a doložka (best) v tomto případě sděluje že při použití této možnosti bude nastaven ideální komprimační poměr mezi rychlostí komprimace a velikostí výsledného souboru.

bzip2 – typ komprese bzip2 a tentokrát bez doložky, tuto možnost jsem nikdy nezkoušel, jednak nebyl čas a pak taky není jistota co tento komprimační poměr vlastně provede s daty – prostě a jednoduše vždy když jsem tento program potřeboval bylo potřeba zachránit data nebo co nejdřív rozjet disk a tudíž nebyl ani čas a ani pomyšlení na nějaké laborování.

Output

File – soubor – zálohování do souboru, zadává se výběrem adresář a jméno souboru s koncovkou *.img

Drive – mechanika – klonování na jiný disk nebo ze souboru na disk – popíšu podrobněji později

NBD – možnost uložit nebo obnovit kopii disku z nebo na síťový disk (neodzkoušeno!)

Output Location: – políčko v tomto případě využívající klasický zápis systému Windows (C:\…)

No a na konec již známá tlačítka Start a Exit

Stručně a jasně!

Kopie pevného disku bit-to-bit do souboru.

Input \ Drive – a vybrat příslušný zálohovaný disk

Processing \ Compress Image \ gzip (best) – vyzkoušeno, nejlepší poměr čas : komprese

Output \ File \ Output Location – samozřejmě je potřeba vybrat jiný disk než ten který je zálohován!

Start

 

Obnovení ze záložního souboru (opět bit-to-bit).

Input \ File – vybrat soubor obsahující zálohu obnovovaného disku (*.img).

Processing \ Decompress Source – jedině tato volba, samozřejmě.

Output \ Drive \ Output Location – zde je nutno vybrat disk na který bude rozbalena záloha.

Start

Exit
 

No co k tomu všemu dodat. Snad jen že jsem byl velice mile překvapen že se našel někdo kdo vytvořil tak krásně malý a maximálně účinný program. Při velikosti programu necelých 700kB je zvlášť v dnešní době až s podivem kolik užitečných funkcí a kompletní nápověda se do takové velikosti může vlézt. V každém případě v době kdy jsem tento program objevil jsem na tom byl docela zle – odešel externí disk na které bylo komplet ftp-ko ale co bylo o moc horší, byl fakt že na stejném disku byl od výrobce i operační systém na kterém běžel celý ten ftp server včetně www rozhraní (no jde o WD MyBook 500GB). Docela nepovedené řešení pokud člověk bere v úvahu základní pravidlo že „není otázka jestli odejde disk, ale kdy odejde“, takže v podstatě je jen a pouze otázkou času kdy se tisíce majitelů začnou zaobírat stavem do kterého jsem se já už dostal. A nutno podotknout že firma WD se zachovala víc než macešsky a nepomohla ani radou a ani pomocí! No konec konců pomoc, kterou jsem si našel sám popisuji v jiném článku na tomto svém webu.

Ale abych se vrátil k programu SelfImage. Jeho funkcionalita, jednoduchost a maximální ohled na použitelnost mě hrozně potěšila a pokud někomu tenhle článek pomůže s používáním tohoto programu budu jen rád.

<< Zpět na předchozí stránku

Publikováno May 7th, 2018